טיפים לנהיגה בטוחה

טיפים לשמירה על בטיחות בעת נהיגה ברכב טרום עידן הרכב האוטונומי.

השילוב בין הגורם האנושי ואביזרי רכב בשמירה על בטיחות בנהיגה.

ישראל הנה מעצמה ברמה עולמית בתחומי הפיתוח והחדשנות הנוגעים לעולם הרכב וזאת בעיקר בכל הנוגע למערכות המשוכללות אשר מאפשרות את פיתוחם של הרכבים האוטונומיים.

לצד זאת ועקב מדיניות מוצהרת ושאינה מוצהרת, של ממשלות ישראל לדורותיהם, קצב הגידול במספרם של כלי הרכב הנעים על כבישי הארץ הנו מהגבוהים בעולם ביחס לשטחה של המדינה ואורך הכבישים בה. הצפיפות בכבישי הארץ עולה בהתמדה ועמה הסיכוי להיות מעורב בתאונת דרכים.

תהליכים מואצים אלה מובילים לצורך הולך וגובר בנקיטת צעדים מנהליים, חינוכיים ואכיפתיים שמטרתם שיפור בטיחותם של הנוהגים ברכב והולכי הרגל כאחת.

קצין בטיחות בתעבורה

כאשר מדובר בהתנהלותם של נהגי ציי הרכב הגדולים הרי שתפקיד השמירה על תקינותם של כלי הרכב והדרך בה מתנהגים נהגי החברה על הכביש נתונה לפיקוחו של קצין בטיחות בתעבורה שמונה על ידי בעלי החברה או מנהלי צי הרכב.

לרשותו של קצין בטיחות בתעבורה עומדות תקנות מחמירות שמתוכן הוא שואב את כוחו לניהול צי הרכב בהתאם לנדרש על פי החוק.

קצין בטיחות בתעבורה יכול להשפיע על החברה לפעול להתקנת אביזרי בטיחות נלווים לרכב. אביזרי רכב לשיפור הבטיחות בנהיגה שכיום מצויים בהישג ידו של כל בעל רכב.

כאשר מדובר בבעלי רכב פרטי גם להם ניתנת הזדמנות לבצע שדרוג משמעותי ברמת הבטיחות בנהיגה על ידי תוספת של אביזרי בטיחות שבחלקם אף מסובסדים על ידי המדינה (המדינה העניקה 1500 ש"ח לצורכי התקנת מערכת בקרה על הנהיגה בפריסה ל-3 שנים כהעלות הכוללת של המערכת היה כ-2500 ש"ח).

אביזרים לרכב אשר מגבירים את הבטיחות בעת הנהיגה

כאשר אנו מדברים על שיפור הבטיחות בנהיגה בכביש, האביזר הבולט כיום ביותר שעולה על הדעת הוא חיישן התנועה המתקדם המצויד במצלמת דרך שזמין כיום על ידי שלושה יצרנים (מובילאי, איווקס ומובאון).

מדובר במערכת משולבת שמתפקידה בשלב זה לסייע להתריע ובמקרים המשוכללים יותר אף להשתלט על מערכת הנהיגה ולמנוע תאונות דרכים.

המערכות השונות נמצאות בשלבי פיתוח תמידיים וברכבים שעולים על הכביש במדינות מסוימות מותקנות המערכות כחלק מדרישות התקינה המקומיות. גם בישראל רכבים חדשים שעולים על הכביש אמורים להיות מצוידים במערכת זאת שאמורה להקטין באופן משמעותי את הסיכוי לתאונת דרכים.

חיישני רוורס

מדינת ישראל החליטה לממן גם לבעלי רכבים שאינם חדשים את התקנת המערכת וניתן לעשות זאת אצל מתקינים מורשים.

אביזרים נוספים המסיעים לנהג לנוע בבטחה, גם כאשר עליו לתמרן ולנוע אחורה עם רכבו לצורך חניה או כל סיבה אחרת הנם חיישני רוורס, מצלמות רוורס, חיישני צד, מראות פנורמיות.

כאשר מותקנים ברכב חיישני רוורס, הרי שגם אם שדה הראיה של הנהג מוגבל ולא ניתן לראות את נתיב הנסיעה אחורה, מובטח שלפני שייווצר מגע בין הרכב לבין כל גורם ובעיקר הולכי רגל אם הם מצויים במסלול הנסיעה יקבל על כך הנהג התראה ויוכל לבלום את נסיעתו.

ראוי לציין שניתן להתקין חיישני רוורס גם על רכב שאינו מצויד במערכת מולטימדיה לרכב והעלות של התקנה זאת אינה גבוהה והתמורה בהעלאת הבטיחות בנהיגה הנה משמעותית ביותר.

קצין בטיחות בתעבורה המנהל את צי הרכב של כל חברה, דואג שברכבי החברה יותקנו אביזרי בטיחות בנהיגה גם אם מדובר ברכבי עבודה שאינם נעים על הכביש מכיוון שאביזרי הבטיחות משפיעים באופן ישיר על מניעת נזקי רכוש וגוף מבעלי צי הרכב.

כאשר מדובר ברכבים פרטיים מומלץ לפנות לחברה בעלת ניסיון וידע בתחום מכיוון שכיום ניתן להתקין כמעט בכל כלי רכב הן חיישני רוורס והן מערכות מורכבות לשיפור הבטיחות בנהיגה כגון מובילאיי.

אנו ממליצים לכם ליצור קשר לייעוץ ובדיקת האפשרות לבצע התקנות אלו ברכבכם. עד לשלב הרכב האוטונומי.