נטורופתיה – משק כנפי פרפר ההחלמה

נטורופתיה הנה מתודה טיפולית, אשר מתבססת על עידוד ועוררות, הכוחות הטבעיים הטמונים במערכות השונות של גוף האדם, לצורך התמודדות עם מצבים של חוסר איזון זמני או חוסר איזון כרוני אשר מתבטאים בשיבושים תפקודיים של מערכות גופנו השונות.

הנטורופתיה מאמינה בכוחות הטבעיים של גוף האדם לרפא את עצמו בכל מצב בו חל שיבוש תפקודי המתבטא בחולי.

איך זה עובד?

המטפל הנטורופתי משתמש בצמחי מרפא ותוספי מזון טבעיים בלבד, על מנת לעורר את כוחות הריפוי המצויים בגוף (כחלק מהמערכת החיסונית) ולהביאם להתמודדות עם חוסר התפקוד או החולי כפי שהוא בא לידי ביטוי חיצוני.

לקריאה נוספת:

נטורופתיה הינה אחד מעמודי התווך של מקצועות הרפואה האלטרנטיבית

מקורותיה של הנטורופתיה אי שם בשלהי המאה ה-19 בסוף תקופת ההשכלה באירופה, שבה כחלק מההתעוררות הכללית והחיפוש אחר תשובות חדשות לשאלות ישנות, נעשו הצעדים הראשונים של חיפוש אלטרנטיבות לרפואה המודרנית המתפתחת בקצב מהיר תוך התעלמות (במקרים רבים) מדרכי התמודדות וריפוי במסורות ותרבויות שונות.

הנטורופתיה קיבלה את הדחיפה והפיתוח המסיבי בארה"ב רק באמצע המאה ה-20 לאחר ההתעוררות התרבותית של ילדי הפרחים והחזרה אל הטבע ומשם הרצון למצוא ולהתחבר לכוחות הריפוי הטבעיים המצויים באדם.

אחת המגבלות הבולטות שעמדו בדרכה של הנטורופתיה הנה העדר ביסוס מדעי מקובל הן לדרכי האבחון והן לאמצעי הריפוי – התרופות הנטורופתיות.

אנו יודעים לומר כיום שתעשיית הפרמקולוגיה המודרנית ראתה ורואה בגישה הנטורופתית מכשול משמעותי לגריפת רווחי הענק מייצור התרופות הקונבציונליות.

בעוד הנטורופתיה מנסה לעודד את מערכות הגוף השונות לשוב ולפעול באופן טבעי ורואות בסימפטומים שונים הנתפסים כמחלה רק שלב בהליך ההתמודדות הטבעי, ההחלמה והניקוי של הגוף.

הריפוי הנטורופתי מתאפיין בהתערבות מזערית במינונים שהרפואה הקונבציונלית אינה מכירה בהשפעתם כלל. זאת בזמן שרבות מהתרופות המודרניות פועלות, לעתים, לשיבוש והכחדת תהליכים טבעיים בגופנו ובכך גורמות למעשה להגברת חוסר האיזון ואפילו להשפעות הרסניות מרחיקות לכת שלא תמיד ניתן לתקנן.

נטורופתיה

עיקר העיכוב בהתפתחות הנטורופתיה נבע בעבר מהשליטה המוחלטת של חברות התרופות הגדולות הן בתקציבי המחקר והן בתקציבי הפיתוח של תחום הפרמקולוגיה ועירוב של שיקולים כלכליים מובהקים בקביעת מגמות לפיתוח הרפואה בכלל.

כיום גם המדע וגם חברות התרופות הגדולות מודעות ומקבלות את ההשקפה הנטורופתית הבסיסית הרואה במחלות השונות כסימפטום להליכי התמודדות טבעיים שאותם נוקט הגוף בהתמודדותו עם סביבותיו.

מצבי חוסר האיזון הקיצוני בהם מתקיים האדם המודרני, המושפעים מאוד הן מסביבתו הפיזית והן מהתזונה ונזקיה המצטברים מאלצים את המרפאים לנקוט בצעדי ריפוי אשר לעתים הינם ממושכים ומורכבים.

יש לציין שכיום הרפואה האלטרנטיבית בכלל והנטורופתיה הופכות לחלק בלתי נפרד מכלי הריפוי המשמשים את האוכלוסייה בעיקר במדינות שבהם שירותי הבריות מתקדמים ביותר.

גם בכך מערכות הבריאות של אירופה המערבית מובילות על פני מערכת הבריאות האמריקאית אשר עדיין סובלת משליטתן החזקה של חברות התרופות המזהות בנטורופתיה סכנה כלכלית.

עדיין גם בימים אלה יש המתעלמים מכוחה של הנטורופתיה להתמודד עם חוסר תפקוד או מצבים המוגדרים על ידי הרפואה הקונבציונלית כחולי והנטרופתיה רואה בהם הליכי החלמה.

לסיכום נצביע על כך שכיום בישראל מקובל להיעזר בנטורופתיה בעיקר ככלי התמודדות שניתן בעזרתו לשמור על שגרת חיים בריאה המונעת הגעה למצבי חולי אקוטיים.