בקשה לצו קיום צוואה

צו קיום צוואה – האם הבקשה האחרונה היא הקובעת?

צוואה קשורה לרובנו עם תהליכי פרידה מהיקרים לנו מכל, הורים או קרובי משפחה אחרים אשר נפרדים מאיתנו להמשך דרכם. מי בשיבה טובה ובצלילות הדעת ומי מתוך דמדומי מחלה או בחטף כתוצאה מאסון.

האם הייתי עד למילים אחרונות או האם הושארה בידי צוואה כתובה או בעל פה שאותה עלי לממש בעזרת צו קיום צוואה. האם נמסר לי כתב צוואה על ידי קרובי או שאני יודע על קיומם של אלה מתוך היכרותי אתם.

האם הייתי נוכח לצד מיטתם או שמע השאירו לי הנחיות בעל פה על מבוקשם האחרון לעת לכתם מאתנו. שאלות אלה ואחרות מקבלות משנה תוקף מעסיקות את מי שאיבד את יקיריו ונכנס לעת אבלות גם לתהליך של טיפול בירושה שהשאירו אחריהם.

לעתים הירושה מסתכמת ברכוש צנוע ויורש יחיד, במקרים אחרים הירושה מורכבת מרכוש רב של ממון ונכסי נדל"ן בעלי ערך רב ומספר היורשים גם הוא רב. בכל מצב ככל שיראה פשוט כלומר גם אם הירושה צנועה ומדובר ביורש יחיד וגם כאשר מדובר בירושה מורכבת ומספר יורשים יש להגיש בקשה לצו קיום צוואה אשר תהליכיו מעוגנים בחוקי המדינה.

צו קיום צוואה

כאשר מדובר ביורש יחיד, הרי שגם כאשר הירושה בעלת ערך רב, הרי שלאחר קיום הליכי הרישום החוקיים והגשת הבקשה לצו ירושה, יינתן ליורש, בקלות ובמהירות יחסית, צו קיום צוואה, שיאפשר לו לממש את הנכסים ולפעול בירושה כבתוך שלו על פי חוק.

יש לציין שבמקרים מסוימים, גם כאשר מדובר ביורש יחיד שהשאיר ירושה גדולה במיוחד, האפוטרופוס הכללי יבצע בדיקות יסודיות ולעתים מתישות, על מנת לברר אם קיים יורש נוסף בטרם יינתן לנו צו קיום צוואה.

ידועים מקרים בהם האפוטרופוס הכללי עשה אפילו ניסיונות לנשל יורשים חוקיים מצוואות על ידי יצירת מכשולים ביורוקרטיים והליכים משפטיים שנמשכו זמן רב.

על פי רוב, ההמלצה היא, שכאשר אנו עומדים בפני ההליך הכרוך בצער ולעתים סערות רגשיות לא פשוטות ולמולנו מערכת משומנת היטב של ביורוקרטים שעל פניו אמורים לדאוג לנו ולסייע לנו לממש את זכויותינו אך בפועל יוצרים לפעמים מכשולים לא פשוטים בדרך לקבלת צו קיום צוואה.

כאשר אנו מסתייעים בעורך דין צוואות אנו למעשה מאפשרים את מיצוי ההליך המהירות המרבית האפשרית.

עורך דין צוואה מכיר את כל המהלכים הקשורים בהגשת בקשה לצו קיום צוואה וימנע מאיתנו אין ספור מצבים של אי נעימות.