מתנות לחינה

מתנות לחינה הינו דבר נפוץ במיוחד, אך מאיפה הכל התחיל?

סַמְּכוּנִי, בָּאֲשִׁישׁוֹת–רַפְּדוּנִי, בַּתַּפּוּחִים: כִּי-חוֹלַת אַהֲבָה, אָנִי. ו שְׂמֹאלוֹ תַּחַת לְרֹאשִׁי, וִימִינוֹ תְּחַבְּקֵנִי. ז הִשְׁבַּעְתִּי אֶתְכֶם בְּנוֹת יְרוּשָׁלִַם, בִּצְבָאוֹת, אוֹ, בְּאַיְלוֹת הַשָּׂדֶה: אִם-תָּעִירוּ וְאִם-תְּעוֹרְרוּ אֶת-הָאַהֲבָה, עַד שֶׁתֶּחְפָּץ.

מקור הטקס והשם חינה

טקס החינה מצוין כיום על ידי צעירות רבות ללא קשר למוצאן.

אנו מוצאים הקבלה לאירוע החינה בו מקובל להביא מתנות לכלה המיועדת ולעתים גם הכלה עצמה מעניקה מתנות לאורחיה.

ניתן למצוא מקבילה בת זמננו לטקס החינה גם בתרבויות המערביות המודרניות.

שבו מתאספות חברותי של הכלה לעתיד ומעניקים לה מתנות אשר מיועדות לשימושה בביתה החדש אותו תקים עם בעלה.

אירועים אלה קרויים בשפה האנגלית "wedding shower party" ובדומה לאירוע החינה הנחוג בתרבויות רבות שמקורן במזרח הרחוק והקרוב ובצפון אפריקה.

אירוע זה נחוג בסמוך לפני החתונה ומקובל להכין מתנות מיוחדות לאירוע כפי שבתרבויות בהם נחוג טקס החינה מקובל לתת מתנות לכלת השמחה.

מקורו של טקס החינה ושמו נובע מהשימוש באבקת צמח החינה ליצירת סימנים וקישוטים מסוימים (על פי כל מסורת) על משתתפי הטקס.

יש המשייכים את השימוש באבקת החינה כבר לחברות קדומות כבר לפני כ-10000 שנה ושיוכה של החינה לאלת הפריון.

אולם בתקופות מאוחרות יותר הופצו מנהגי החינה אומצו והשתרשו על ידי בני תרבויות שונות וקיבלו סממנים ייחודים ועדיין המשותף לכולם היה הנוהג להעניק מתנות בטקסים השונים.

מתנות לחינה בעולם שלפני העידן התעשייתי

בעבר היה מקובל שמשפחתה של הכלה הקרובה והרחוקה, וכן חברותיה מתכננות ומכינות מתנות במשך תקופה ארוכה.

מרגע האירוסין ולעתים אף לפי כן היו בני המשפחה הנרחבת עמלים ויוצרים בעבודות יד, ריקמה, אריגה ועוד, מתנות לכלה המיועדת שישמשו אותה לעיתים לכל ימי חייה.

בעבר היו מושקעות בהכנת מתנות אין סוף שעות עבודה והמתנות עצמן מלבד הערך הסנטימנטלי היו משמשות את הכלה ימים רבים.

מתנות לחינה בעידן המודרני

כיום מקימים את טקס החינה על פי המסורת יוצאי עדות מסוימות אולם ניתן לפגוש פעמים רבות באירועי חינה אשר מאורגנים ונחוגים גם על ידי בנות העדות אשר בעבר לא ציינו את טקס החינה.

וכאמור בתרבות המערב חוגגות חברותיה של הכלה את ה-"wedding shower party" ומשתמשים באירוע להזדמנות להענקת מתנות אשר לרוב הוכנו במיוחד אך אינן עבודות יד.

ניתן היום לשלב בין נוהגי העבר, הכנה מדוקדקת של מתנות לבין טכנולוגיות ההווה.

וכך על ידי שימוש בטכנולוגיות ריקמה ממוחשבת, הדפסים על בד וטכניקות נוספות יוצרים מתנות ייחודיות לאירוע.

בריקמה על מגבות, ריקמה על חלוקים והדפסים על בדים וכו, ניתן להכין מצעים, מגבות, ופריטים שונים שעליהם מטביעים את שם כלת השמחה, תאריכים, ברכות וכו'.

ניתן למצוא כיום באתרים ובחנויות ייחודיות מגוון גדול ורב של מתנות ובאותה מידה ניתן למצוא גם פריטים שונים אשר יכולים לשמש כמתנה נאה וראויה אותה תגיש הכלה כמתנה לאורחים בחינה.

נציין שעל אף שהמתנות כיום מוכנות לרוב בטכנולוגיות מתקדמות הרי שכאשר הן באיכות גבוהה הרי שניתן לומר שישמשו את הכלה שנים רבות ולכן מומלץ לבדוק ולרכוש מתנות באתרים וחנויות ייעודיים אשר מתמחים בנושא.